Logo Destylernia Kamień

Fakty i mity na temat wódki

Wódka jest wysokoprocentowym napojem alkoholowym. Polska tradycyjnie produkowana jest z ziemniaków lub z następujących pięciu rodzajów zbóż: żyta, pszenicy, pszenżyta, owsa albo jęczmienia. Wódka często wzbudza wiele kontrowersji i narosło wokół niej wiele mitów. Jednak znamy także twardo stwierdzone fakty. W niniejszym wpisie przyjrzymy się i faktom, i mitom na temat wódki, zaczynając od tych pierwszych.

 

Faktem jest, że wódka…

  • Upija szybciej mężczyzn niż kobiety. Chociaż wpływ wódki na organizm zależy od wielu czynników, takich jak właśnie płeć, sposób odżywiania, przyjmowane leki czy masa ciała, faktem jest, że panie mają mniejszą ilość enzymu, który rozkłada alkohol. Przez to wchłaniają go wolniej niż panowie.
  • Pita w dużych ilościach powoduje coraz większą tolerancję organizmu na alkohol. Ci, którzy piją wódkę regularnie, mogący poszczycić się tzw. mocną głową, wykazują z czasem coraz większą tolerancję tego trunku. Osoby te niestety są jednak bardziej narażone na uzależnienie od alkoholu.
  • Pozwala zapomnieć o tym, co nas dręczy. Jest to związane z tym, że wódka działa na neuroreceptor zapamiętywania, zaburzając jego funkcjonowanie. To w ten właśnie sposób może wręcz „urwać się film”.

 

Mity wokół wódki

  • Wódka przyspiesza trawienie. Jest to mit, ponieważ dzieje się odwrotnie: wątroba jest alkoholem przeciążona i musi pracować na podwójnych obrotach, aby go strawić, a często jest jednocześnie obciążona trawieniem tłustego jedzenia.
  • Wódka rozgrzewa lepiej niż ciepły napój. To nieprawda, ponieważ choć alkohol w takiej postaci rozszerza naczynia krwionośne i powoduje szybkie uczucie ciepła, to jednak równie szybko naczynia te rozpoczynają wymianę ciepła z otoczeniem, błyskawicznie powodując jego utratę.
  • Wódka jest mocniejsza od piwa. Jest to mitem, jeśli wziąć pod uwagę zwykle spożywaną ilość wódki i piwa, gdyż tak naprawdę pół litra piwa ma dwa razy więcej alkoholu niż 50 ml czystej wódki. Warto mieć to na uwadze przy okazji zakrapianych imprez wszelkiego rodzaju.

 

Święto wódki

13 stycznia każdego roku obchodzone jest Święto Polskiej Wódki. Aby wódka zasłużyła na miano „polskiej”, musi spełniać dwa warunki. Po pierwsze, musi być produkowana z polskich surowców. Po drugie, proces jej produkcji musi odbywać się w Polsce. Niektórzy świętują wódką często. Niektórzy okazyjnie, jeszcze inni rzadko. Faktem jest, że wódka – jak wszystko – w optymalnych ilościach może raczej pomóc niż zaszkodzić. Prawdą jest jednak także to, że są to cały czas bardzo niewielkie ilości tego trunku.

 

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Akceptuje